Student Officers

Secretariat

Secretary-General: Maria Pandria (German School of Thessaloniki)

Deputy Secretary-General: Sofia Bozani (Anatolia College)

Deputy Secretary-General: Maria Tourni (Pierce - The American College of Greece)

President of the General Assembly: Erika Kunstmann (German School of Athens)

Deputy President of the General Assembly: Sarah Schwarting (International School of Düsseldorf)

Student Officers

Disarmament and International Security Committee (GA1)

Main Chair: Areti Moustaki (CGS)

Co-Chair: Marios Katzigkas (Pinewood - the American International School of Thessaloniki)

Co-Chair: George Konstantinidis (Anavryta Model High School)

 

Economic and Financial Committee (GA2)

Main Chair: Thodoris Akritidis (Pinewood - the American International School of Thessaloniki)

Co-Chair: Anna Stathopoulou (HAEF – Athens College)

Co-Chair: Vasiliki Kalogeropoulou (Pierce - The American College of Greece)

 

Social, Humanitarian and Cultural Committee (GA3)

Main Chair: Eleni Ioannou (Pierce - The American College of Greece)

Co-Chair: Scarlata Pasvani (German School of Thessaloniki)

Co-Chair: Alexia Alifragki (Ekpaideutiki Anagennisi)

 

Special Political and Decolonization Committee (GA4)

Main Chair: Fani Kantzavelos (HAEF – Athens College)

Co-Chair: Lydia Douvleti (Anatolia College)

Co-Chair: Evangelia Giannopoulou (Pierce - The American College of Greece)

 

Security Council (SC)

President: Anna Alexiadou (Anatolia College)

Deputy President: Dimitrios Angelos Gkimpiritis (German School of Thessaloniki)

Deputy President: Natasha Panagiotou (Anavryta Model High School)

Council of the European Union (EU)

President: Illiana Mavroeidi (Pierce - The American College of Greece)

Deputy President: Petros Salonikidis (German School of Thessaloniki)

Deputy President: Sam Nahmiyas (Hisar School)

 

Economic and Social Council (ECOSOC)

President: George-Alexander Bakalis (A' Arsakeio Lykeio Psychikou)

Deputy President: Konstantinos Kyratsopoulos (Ionios School)

Deputy President: Ermioni Gounopoulou (Anatolia College)

Historical Committee (HC)

Director: Alice Alifragi (German School of Athens)

Cabinet A:

President: Christos Chatziioannou (Anatolia College)

Deputy President: George Levantis (German School of Athens)

Cabinet B:

President: Ines Saltiel (Campion School)

Deputy President: Anastasios Vasileiadis (Anatolia College)

 

International Court of Justice (ICJ)

President: Dionysis Priftis (Ekpaideutiki Anagennisi)

Vice-President: Roy Nahmiyas (Hisar School)

Registrar: Pavlina Anna Tilgkeridi (2nd Lyceum of Glyfada)

 

Youth Delegate Forum (YDF)

Head: Frida Pagoni (German School of Thessaloniki)

Co-Head: Emmanouil Kareklas (Pinewood - the American International School of Thessaloniki)

Co-Head: Kalliopi Vareli (CGS)